VANDUO – GYVYBĖS ŠALTINIS

Kasmet kovo 22 d. minima Pasaulinė vandens diena. Vanduo yra labai svarbus žmogaus organizmui, jis dalyvauja daugelyje žmogaus organizmo funkcijų. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog  vandens yra visose gyvų organizmų ląstelėse. Nustatyta, jog net 70 procentų žmogaus organizmo sudaro vanduo, o per metus žmogaus organizmas perfiltruoja daugiau kaip toną įvairių skysčių.

KODĖL ORGANIZMUI REIKIA VANDENS?

• Vanduo perneša maistingąsias medžiagas į kitus organus;
  • Vanduo mažina nuovargį, teikia energijos ir slopina alkį;
  • Vanduo apsaugo ir sutepa sąnarius bei sustiprina raumenis;
  • Jei odos ląstelės gauna pakankamai vandens, oda lieka elastinga, ne taip greitai raukšlėjasi ir sensta;
  • Vanduo reikalingas normaliai širdies ir kraujagyslių veiklai;
  • Vanduo dalyvauja medžiagų apykaitos procese, šalina toksinus;
  • Vanduo reguliuoja kūno temperatūrą, apsaugo organizmą nuo perkaitimo.

JEI ORGANIZME TRŪKSTA VANDENS

• Sausėja gleivinė;
  • Lėtėja medžiagų apykaita;
  • Pila karštis;
  • Ima stipriau plakti širdis;
  • Suglemba raumenys;
  • Svaigsta ir skauda galvą;
  • Oda parausta, praranda elastingumą;
  • Žmogus jaučiasi pavargęs, nebesugeba susikaupti.

GYVYBINIAI PROCESAI GALI VYKTI TIK TADA, KAI LĄSTELĖSE YRA PAKANKAMAI VANDENS

• Organizme vandens sumažėjus vos 1-2 procentais, pajuntamas troškulys. Jei žmogus nuolat vartoja nepakankamai skysčių, troškulio pojūtis išsireguliuoja, nebejaučiama, kada būtina atsigerti;
  • Netekus 5 procentų – sutrinka medžiagų apykaita, sulėtėja oksidacijos procesai, didėja kraujo klampa, pakyla temperatūra, dažnėja pulsas, parausta oda, suglemba raumenys ir kūnas, svaigsta ir skauda galvą, gali aptempti sąmonė;
  • Netekus 10 procentų – atsiranda negrįžtamų patologinių reiškinių;
  • Netekus 21 proc. vandens, žmogus miršta, apsinuodijęs savo organizmo medžiagų apykaitos produktais, kurie be vandens negeba pasišalinti iš organizmo.

Svarbu žinoti, kad troškulys nėra dehidratacijos požymis. Jis atsiranda tik tada, kai trūksta 0.5-1 litro vandens. Jei skysčių trūksta daugiau – troškulio nejaučiame. Taigi galvoti, kad „man skysčių nereikia, nes organizmas neprašo“ – klaidinga.

Paros vandens normos formulė paprasta – Jūsų kūno svoris (kg) dauginamas iš 0,035 (35 ml) jei esate vyras arba dauginamas iš 0,037 (37ml) jei esate moteris = x litrų jūsų dienos teorinė* norma. Jei sergate širdies nepakankamumu, inkstų ar kitomis sunkiomis ligomis – dėl skysčių kiekio būtina pasikonsultuoti su gydytoju.