Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazija
Adresas: Atgimimo g. 1, LT-69415 Kazlų Rūda
Įmonės kodas: 190398583
Tel.: (0 343) 68029
El. p.:
Oksana Voronkova – visuomenės sveikatos specialistė – vykdant sveikatos priežiūrą mokykloje.
Kontaktai:
El. p.: oksana.voronkova@krvsb.lt
Tel: +370 665 01511
Darbo laikas:
Darbo vieta |
Darbo diena |
Darbo laikas |
Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazija |
Pirmadienis |
8:00-15:45 val. 8:00-15:45 val. |
Pietų pertrauka 12:00-12:30 val. |
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistas dirba (35 kabinete III aukštas).
Įprastai sergamumo ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI), kurias sukelia gripo, COVID-19 ir kiti virusai, kilimas prasideda kiekvienų metų rudenį, tad šie metai nėra išimtis.
Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad visuomet svarbu reguliariai ir teisingai plauti rankas, jei nėra galimybės nusiplauti muilu ir vandeniu – jas dezinfekuoti. Taip pat svarbi tinkama kvėpavimo takų higiena (kosint ar čiaudint prisidengti burną / nosį popierine servetėle ar nosine, nusiplauti rankas), medicininių kaukių ar respiratorių dėvėjimas, dažnas gyvenamųjų ir darbo patalpų vėdinimas bei valymas drėgnuoju būdu. Pajutus į peršalimą panašius simptomus (gerklės ar galvos skausmą, nosies užgulimą ar slogą ir kt.), svarbu likti namuose arba dirbti iš namų ir kreiptis į savo šeimos gydytoją. Patikimiausia apsauga nuo gripo ir Covid-19 ligos yra skiepai. Ypač raginame aktyviai skiepytis tiems, kuriems gresia susirgti sunkesnėmis ligos formomis – rizikos grupėms priklausantiems: 65 metų amžiaus ir vyresniems žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis (taip pat ir vaikams), socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojams (taip pat ir vaikų globos įstaigose), sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, nėščiosioms (bet kuriuo nėštumo laikotarpiu). Pažymime, nuo šio rudens nemokamai gripo vakcinomis skiepijami ir 2-7 metų vaikai. Ar žinojote, kad: apie 50 proc. gripo atvejų sudaro vaikai; vaikams gripas pavojingas ir dėl sunkių komplikacijų, tokių kaip palučių uždegimas, sinusitas, ausų uždegimas, encefalitas. Lėtinių ligų, pvz., astmos paūmėjimo ir kt. Dėl skiepijimo prašome kreiptis į Kazlų Rūdos savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoją.
Stiprų imunitetą formuoja kompleksinės priemonės, todėl greitas, „magiškas“ ir unikalus receptas neegzistuoja. Sveikata rūpinkitės kiekvieną dieną. Stiprinkite imunitetą – palaikykite fizinį aktyvumą gryname ore, visavertiškai maitinkitės sveikatai palankiu maistu, nepamirškite išlaikyti gerų emocijų, mažinkite streso faktorius, subalansuokite darbo ir poilsio rėžimą, atsisakykite žalingų įpročių.
Primename, kad kiekvienos Lietuvos apskrities sergamumo rodiklius, kurie skelbiami kiekvieną savaitę, rasite adresu https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/gripas-1/sergamumo-duomenys/
Parengė visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova
Visuomenės sveikatos specialistai visada kviečia iš anksto pasirūpinti kasmetine profilaktine vaikų sveikatos patikra. Kasmet pasitikrinti sveikatą būtina visiems mokiniams, lankantiems bendrojo ugdymo įstaigas: lopšelius, darželius, mokyklas, profesines mokyklas.
Atlikę sveikatos patikrą iš anksto – prieš vasarą, o ne prieš mokslo metus, išvengsite nepatogumų:
ilgų eilių,
papildomo streso ir skubos prieš naujus mokslo metus,
galėsite lengviau suderinti vizito laiką pas gydytojus,
šiltuoju metų laiku saugiau lankytis gydymo įstaigose – mažiau susirgimų virusinėmis ligomis,
galėsite skirti daugiau dėmesio vaikų sveikatai nepraleidžiant pamokų ar kitų įsipareigojimų,
patirsite mažiau streso ir skubos.
Kasmetinė vaikų sveikatos patikra svarbi ir dėl sklaidos ugdymo proceso užtikrinimo. Jei Jūsų vaikui sveikatos patikros metu bus nustatytos specialieji sveikatos rekomendacijos (pvz., sėdėti arčiau lentos dėl regėjimo ir kt.), šią informaciją ugdymo įstaiga matys Mokinio sveikatos pažymėjime ir galės laiku ugdymo aplinką pritaikyti vaiko poreikiams.
Platesnę informaciją apie kasmetinę vaikų sveikatos patikrą rasite LR sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje: https://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/asmens-sveikatos-prieziura/motinos-ir-vaiko-sveikata/profilaktinis-vaiku-sveikatos-patikrinimas/
Kasmet vaikų ir pilnamečių mokinių sveikatą turi profilaktiškai patikrinti šeimos gydytojas ar vaikų gydytojas ir gydytojas odontologas ar burnos higienistas.
Ką reikia žinoti apie Mokinio sveikatos pažymėjimą:
Profilaktinė vaikų ir pilnamečių mokinių sveikatos patikra atliekama NEMOKAMAI.
Aktualu vaikams iki 18 metų amžiaus ir pilnamečiams mokiniams.
Mokinio sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo užpildymo datos.
Naujas pažymėjimas gali būti išduotas dar nebaigus galioti ankstesniam pažymėjimui.
Gydytojai įvertina vaiko psichomotorinę raidą (iki 4metų), regėjimą, klausą, atramos judamąjį aparatą, psichikos sveikatos būklę, mitybos ir higienos įgūdžius, burnos sveikatą, pamatuoja ūgį, svorį, arterinį kraujo spaudimą, atlieka kitus reikalingus tyrimus.
Vaiką iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba atstovų.
Pažymėjimas ugdymo įstaigoms matomas elektroniniu formatu.
Pažymėjime nurodoma, ar mokinys gali dalyvauti ugdymo veikloje be apribojimų, ar reikalingos specialios rekomendacijos ir pirmosios pagalbos priemonės.
Pasitikrinus sveikatą – pirmyn sustiprėti! Daugiau būkime gamtoje, mažiau prie ekranų!
Gerbiami, tėveliai (globėjai, rūpintojai),
jei auginate vaiką, sergantį lėtine neinfekcine liga tokia kaip cukrinis diabetas, bronchine astma, epilepsija, atopiniu dermatitu ar vėžiniais susirgimais ir Jūsų vaikui reikalinga pagalba ugdymo įstaigoje, pvz. suteikti sąlygas susileisti insuliną ar išgerti bet kokius kitus vaistus, laikytis gydytojo rekomendacijų mitybai ar kt., kreipkitės į mokyklos administraciją, kurioje ugdosi Jūsų vaikas dėl savirūpos mokiniui plano sudarymo.
Lėtinės neinfekcinės ligos (toliau – LNL) – ilgos trukmės ir paprastai lėtai progresuojančios ligos, tokios kaip širdies ir kraujagyslių ligos, vėžys, cukrinis diabetas, lėtinės kvėpavimo takų ligos ir psichikos sveikatos sutrikimai, kaip tai nustatyta Lietuvos sveikatos 2014- 2025 metų strategijoje, patvirtintoje LR Seimo 2014 m. birželio 26 d. nutarimu Nr. XII-96413.
Mokiniams, sergantiems lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, mokinio savirūpai reikalingą pagalbą ugdymo įstaigoje organizuoja mokykla, vadovaujantis VISUOMENĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪRĄ ORGANIZAVIMO MOKYKLOJE TVARKOS APRAŠU patvirtintu LR SAM 2005 m. gruodžio 30 d. Nr. V-1035/ISAK-2680 „Dėl Sveikatos priežiūros mokykloje tvarkos aprašo patvirtinimo“ įsakymu, kurio tikslas – saugoti ir stiprinti mokinių sveikatą aktyviai bendradarbiaujant su jų tėvais (globėjais, rūpintojais).
Mokinio savirūpa
Apraše suprantama kaip, mokinio, sergančio lėtine liga, ugdomas (is) gebėjimas saugoti sveikatą, prisitaikyti prie aplinkos sąlygų, apsisaugoti nuo ligos komplikacijų, sveikatos būklės pablogėjimo atpažinimas ir gebėjimas pačiam vykdyti gydytojo paskirtą gydymą savarankiškai, su šeimos ar specialistų pagalba.
Vaikai, sergantys LNL, dažnai turi specialių pagalbos poreikių, susijusių su ligos valdymu. Pvz. poreikis tam tikru periodiškumu leistis insuliną ar pavalgyti, vartoti vaistus, nevartoti ir kitaip vengti tam tikrų maisto produktų, tepti odą specialiais tepalais/geliais kt. Svarbu, kad šiems vaikams LNL gali bet kurią minutę paūmėti ir sukelti labai daug netikėto streso vaikui, personalui, tėvams, jeigu laiku nebus užtikrintas skubios pagalbos, vaistų prieinamumas ir teisingas jų pritaikymas, suteikta kita reikalinga pagalba.
Vaikams, sergantiems NLN, mokinio savirūpai reikalingą pagalbą mokymosi proceso metu, organizuojama atsižvelgiant į mokinio poreikius ir gydytojų rekomendacijas pagal mokinio tėvų (globėjų, rūpintojų) prašymą ir sudarant Mokymo sutartį su mokinio tėvais (globėjais, rūpintojais), mokyklos direktoriumi ar jo įgaliotu atstovu, sveikatos priežiūros specialistu, kitais švietimo pagalbos specialistais. Sutartis ir pagalbos planas sudaromas laikantis asmens duomenų saugos reikalavimų, gautos informacijos konfidencialumui užtikrinti.