Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazijos skyrius lopšelis-darželis „Pušelė“

Adresas: Vytauto g. 56, Kazlų Rūda
Tel.: (8 343) 95479
El. p.: pusele@kaziogriniausgimnazija.lt

Aktuali VSB informacija dėl ENTEROBIOZĖS

Enterobiozė (spalinių sukelta liga) yra parazitinė liga, kuri vystosi organizme veikiant helmintams. Ši liga paplitusi tarp visų žemynų gyventojų. Helmintai patenka į mūsų organizmą įvairiais būdais ir gali egzistuoti skirtinguose organuose ir sistemose – raumeniniame audinyje, virškinamajame trakte, net smegenyse, akyse ir bet kurioje kitoje kūno vietoje. Enterobiozė yra labiausiai paplitusi vaikų tarpe.

Statistikos duomenimis, Lietuvoje kasmet enterobioze užsikrečia ir serga apie 2 tūkst. asmenų. Kiekvienais metais šis skaičius mažėja, kadangi profilaktinių tyrimų, kurių pagalba išaiškinama apie 75 proc. visų sergančių enterobioze, atliekama vis mažiau. Labiausiai užsikrėtę yra pradinių klasių mokiniai ir ikimokyklinio amžiaus vaikai, tačiau šia helmintoze serga ir suaugę žmonės.

Užsikrėtimo enterobioze priežastis yra asmeninės higienos stoka. Žmogus enterobioze užsikrečia spalinių kiaušinėliams patekus per burną į virškinimo traktą. Dažniausiai užsikrečiama per užterštas rankas, todėl ši liga dar vadinama nešvarių rankų liga. Vienintelis šios ligos infekcijos šaltinis yra sergantis enterobioze žmogus. Spalinių kiaušinėliai, patekę ant žmogaus odos, per 4–6 val. (per naktį) subręsta ir tampa užkrečiami. Nuo sergančiojo spalinių kiaušiniai patenka ant naktinių rūbų ir lovos baltinių, grindų, lieka ant rankšluosčių, tualetų unitazų, vonios kraštų, per užterštas rankas patenka ant maisto. Spalinių kiaušinius gali išnešioti musės ar tarakonai, su dulkėmis jie gali pakilti į orą ir nusėsti ant lentynų, kėdžių, paveikslų ir t.t. Daugiausiai kiaušinėlių būna miegamuosiuose. Šunys ir katės šia kirmėline liga neserga, bet ant savo kailiuko kiaušinėlius gali išnešioti po visą gyvenamąją erdvę. Vaikas ant savo drabužėlių ir rankų spalinių kiaušinėlių gali nunešti į darželį ar mokyklą. Sergantis vaikas užkrėsti kitus gali tol, kol jo organizme parazituoja spalinės.

Enterebiozė lengvai perduodama vaikų kolektyvuose – mokykloje, darželyje, sporto salėse, klasėse ir kitose lankymosi vietose. Manoma, kad tikslinga atlikti enterobiozės tyrimą sergančiajam ir tiems žmonėms, kurie yra šalia užkrėsto vaiko (ypač šeimos narių). Jei tyrimo metu aptinkama enterobiozė, tikslinga siųsti sergančiuosius gydytis.

Kokie ligos požymiai?

• Atsiranda stiprus niežulys išeinamosios angos, tarpvietės, lytinių organų, dantų griežimas naktį;
  • Dažnai vaikams pasireiškia galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, apetito praradimas, svorio kritimas, sulėtėjęs augimas, nuovargis, sumažėjęs aktyvumas ugdymo procese.

Norėdami išvengti infekcijos enterobioze, turėtumėte laikytis šių taisyklių:

• Įtarus enterobiozę, reikia kreiptis į gydytoją, kuris nurodys, kokius tyrimus reikia atlikti, juos įvertinęs, nustatys diagnozę ir skirs gydymą.
  • Įdiegti vaikams asmeninės higienos įgūdžius.
  • Dažnai plauti rankas muilu, ypač po tualeto, prieš valgį, po lauko, paglosčius šunį katę, parėjus iš parduotuvės ir t.t.
  • Rekomenduojama trumpai karpyti nagus ir jų nekramtyti.
  • Atpratinti vaikus nuo įpročio dėti į burną pirštus, žaislus, pašalinius daiktus.
  • Sergančiam vaikui naktį patartina užmauti apgludusias kelnaites, kad ant patalynės ir kitų aplinkos daiktų nepatektų kirmėlių bei jų kiaušinėlių.
  • Palaikyti viso kūno švarą, vilkėti švariais viršutiniais ir apatiniais drabužiais.
  • Naudoti tik švarius lovos baltinius, rankšluosčius.
  • Pakeitę patalynę, skalbkite ne žemesnėje kaip 60 laipsnių temperatūroje ir lyginkite karštu lygintuvu.
  • Švaros palaikymas bute: kasdienis drėgnas valymas.
  • Nuplauti vaikų žaislus su muilu / soda.
  • Į vaiko racioną turėtų būti įtraukti morkos, braškės, granatų sultys, graikiniai riešutai, česnakai, jonažolės arbata – tai padeda išvalyti organizmą nuo helmintų.
  • Jūsų vaikas turėtų turėti atskirą lovą ir individualų rankšluostį.

Svarbu formuoti tinkamus vaiko higienos įgūdžius, tai padės išvengti pakartotinio užsikrėtimo kirmėlėmis.