Gryno oro nauda vaikams

Sveikas gyvenimo būdas neįsivaizduojamas be pasivaikščiojimų gryname ore. Deja, vietoj laisvalaikio parke ar miške vis dažniau renkamės televizorių bei kompiuterį. Įsmeigę akis į ekraną kur kas rečiau išeiname pakvėpuoti grynu oru ir pasidžiaugti gamta. Vaikai taip pat retai beiškiša nosis iš namų, kur kas mieliau pasineria į kompiuterinių žaidimų ir interneto pasaulį. To pasekmė – akių, laikysenos, nervų sistemos ligos, chroniškas nuovargis, susilpnėjęs imunitetas. Viso to padeda išvengti kasdienis gryno oro gurkšnis ir kelios minutės praleistos gamtos prieglobstyje.

Apie buvimo lauke naudą žino visi. Nereikia mokslinių tyrimų, kad pajustume teigiamą gryno oro ir gamtos poveikį mūsų kūnui ir jausmams. Vaikai ne išimtis. Šiuolaikiniame pasaulyje, kur taip sureikšminami pasiekimai, informacijos gausa ir naujausios technologijos, vaikai patiria daugiau streso, nerimo, vienišumo jausmo. Didėjanti įvairiausių ugdymo įstaigų pasiūla rodo, kad tėvai mielai investuoja į savo atžalas ir džiaugiasi, kadangi savo vaikystėje jie tokių galimybių neturėjo. Tačiau ar tikrai naudingas tik tas laikas, kurį vaikas praleidžia mokyklėlėse ar žaidimų aikštelėse, suaugusiems organizuojant ir prižiūrint vaiko veiklą?

Dabar dauguma vaikų nebeturi to, kas laikoma vaikystės esme – veiklos laisvė, pačių sugalvoti žaidimai ir daug daug buvimo lauke.

 Jau nieko nebestebina dar nei penkerių nesulaukęs mažylis, maigantis kompiuterio klavišus. Tėvai džiaugiasi – vaikas saugus, užsiėmęs, jo nebūtina prižiūrėti. O be reikalo. Grynas oras ir judėjimas yra vieni svarbiausių veiksnių, lemiančių sėkmingą vaiko vystymąsi bei jo imuninės sistemos stiprėjimą. Nesistebėkite, jei į lauką kojos neiškeliantis mažylis žiemą nuolat sirguliuos, o vasarą viduriuos. Namų aplinkoje vaikas nesusiduria su natūraliomis gamtoje gyvenančiomis bakterijomis, taigi jo organizmas nesigrūdina ir neišmoksta prisitaikyti. Tokie „kambariniai“ vaikai būna kur kas jautresni įvairiam maistui, labiau linkę į alergijas. Kai smegenims trūksta deguonies, vaikui sunkiau sutelkti dėmesį. Todėl pakankamas gryno oro kiekis būtinas vaiko gerovei. Nesitikėkite, kad pats vaikas išsiruoš iškylauti miške, kol jūs sėdėsite prie televizoriaus. Protingas elgesys prasideda nuo protingo pavyzdžio. Pratinkite savo vaiką prie aktyvaus laisvalaikio gamtoje jau nuo mažų dienų. Paaiškinkite, kaip svarbu reguliariai išsivėdinti savo kambarį. Svarbiausia, prisiminkite, kad laikas su šeima praleistas parke ar miške, yra šimtą kartų vertingesnis už laiką prie ekrano. Išvykos į gamtą gali tapti ne tik sveikatos gerinimo, bet ir asmeninių santykių tobulinimo erdve. Džiaukitės gamta ir kvėpuokite grynu oru visais metų laikais.

Vaikams turėtų būti sudaryta galimybė kiekvieną dieną leisti gryname ore, laisvai judėti ir žaisti, stebėti ir mokytis. Tai daryti jie gali bet kokiu oru, ne tik tada, kai šilta ir šviečia saulė. Kai lyja, jie tai daro netgi daug mieliau. Stebėjimas kaip keičiasi miškas keičiantis metų laikams, kaip elgiasi miško gyventojai, noras paliesti, užuosti, ragauti suteikia visapusišką ir gilų supratimą apie aplinką, kurioje mes gyvename. Eidami į žygius vaikai pasineria į nuotykius, ugdosi gebėjimus planuoti ir organizuoti. Įdomi veikla skatina bendrauti, lavina ir turtina kalbą. Darželinukams tai, kaip jie mokosi, yra ne mažiau svarbu nei tai, ką jie išmoksta. Natūraliai kylantis, neslopintas vaiko susidomėjimas aplinka natūraliai virsta klausimais ir skatina ieškoti atsakymų. Gebėjimas kūrybiškai manipuliuoti daiktais, eksperimentuoti ir reflektuoti – štai tie ypatingi mokymosi įgūdžiai, kurie pravers pradėjus lankyti mokyklą.

Lauke ugdoma:

1. Sveikas kūnas ir aštrus protas;

3. Socialiniai ir bendradarbiavimo įgūdžiai;

3. Pasitikėjimas savimi ir emocinis intelektas;

4. Jautrus ir atsakingas santykis su mus supančia gamta;

5. Savarankiškumas ir kūrybiškumas;

6. Pastabumas ir dėmesingumas.

Buvimas lauke, nepriklausomai nuo metų sezono, sveikai grūdina, jei tinkamai parenkama apranga. Vaikas turi būti rengiamas taip kaip ir suaugusysis ar net šiek tiek vėsiau. Jokiu būdu negalima vaiko prirengti per daug. Vaikų kraujotaka yra intensyvesnė, jie daugiau juda, greičiau sušyla.

Gryname ore praleistas laikas ir fiziniai pratimai grūdina organizmą, teigiamai veikia kaulų, raumenų ir nervų sistemas. Sportas yra geras būdas atsikratyti streso.

Rasa Rinkevičienė
Kazlų Rūdos visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje