Rugsėjo 9 dieną projekto gabiems ir talentingiems mokiniams “Nuo teorijos iki praktikos” nariai su geografijos mokytoja Dalia Petraitiene aplankėme Lietuvos geologijos muziejų, kuris yra Vievyje. Ten pamatėme  150 kilometrų ilgio Lietuvos kernų kolekciją. Ekskursijos metu sužinojome, jog padaryti vieną gręžinį kainuoja nuo 8 iki 10 milijonų eurų. Vieno gręžimo metu išgręžiama tik 1, 5 metro kerno. Lietuvoje gręžiniai daromi nuo 1953 metų. Muziejaus pastatas pastatytas 1980 metais. Prieš keletą metų renovuotas iš ES lėšų. Gaila, negalėjome aplankyti muziejaus patalpų, nes jos dar renovuojamos. Tačiau pabuvojome valstybinėje kerno saugykloje. Tokių automatizuotų kernų saugyklų pasaulyje nedaug, tad čia atvyksta geologai iš viso pasaulio ir tiria mūsų gręžinių kernus. Buvo labai puiki patirtis pamatyti, kokios uolienos slepiasi Žemės gelmėse Lietuvos teritorijoje.

Kamilė Liutvaitytė, IV b kl.

Muziejuje sužinojau daug naujų dalykų apie geologiją:  1953 metais išgręžtas giliausias Lietuvos gręžinys ir ištrauktas giliausias kernas iš 2250 metrų gylio; Lietuvoje yra padaryta net 2000 gręžinių! Uolienos yra kietos, todėl uolienoms gręžti yra naudojamos deimantinės galvutės, nes deimantas pagal Moso kietumo skalę - kiečiausias mineralas.

Vilius Ničiperovičius, III c kl.

Galim didžiuotis jog Lietuvoje yra kerno saugykla, nes net Europos mastu tokias saugyklas ne daug kas ir teturi, į šią saugykla atvyksta geologai iš užsienio tirti Lietuvos kerno pavyzdžius. Dar sužinojau, kad pasaulyje labiausiai vertinamas yra požeminis vanduo, antroje vietoje žvyras bei smėlis ir trečioje vietoje -  nafta. Lauke stovi įvairūs rieduliai ir pačių pirmųjų valdovų rūmų senųjų pamatų kernai.

Jorė Česnavičiūtė, III b kl.

Lietuvos geologijos muziejaus tikslas yra saugoti ir eksponuoti Lietuvoje padarytų gręžinių kernus.  Kernas yra cilindrinis uolienos stulpelis, išgaunamas iš gręžinio gilumos. Dar sužinojome, kad giliausias gręžinys pasaulyje yra Kolos pusiasalyję, Rusijoje. Muziejaus darbuotoja pasakojo, kad gręžinys viršijo  12km gylį ir daugiau neįmanoma buvo gręžti, nes grąžtas pradėjo lydytis… Ekskursija Lietuvos Geologijos muziejuje baigėsi pasivaikščiojimu lauke apžiūrint didžiulius akmenis.

Ričardas Janušis, III b kl.

foto gal

 e dienynas

aktuali info

covid svarbi info

priemimas

 

 

 

facebook

 

 

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas